Ірпінь Головне Ексклюзив

Надто багато на кону: чому карплюківці так бояться нового генплану Ірпеня

Раніше ми писали про те, що в Ірпені розгорівся новий скандал: депутати «Нових облич» зірвали сесію міської ради 18 липня. Народні обранці, за вказівкою ексмера Володимира Карплюка, демонстративно вийшли із зали, відмовившись брати участь у засіданні. Їх не зупинили ні питання відновлення дитсадочка «Івасик-Телесик» у Козинцях, ні виділення коштів на пальне для генераторів та навіть розподілення допомоги військовим. 

І, як виявилось, депутатська вистава мала другу серію, адже провести позачергову сесію 19 липня теж не вдалося. При чому, після невдалого засідання «заколотники» не посоромились викласти у соцмережі фото із зали з щасливими обличчями.

Маніпулюючи питаннями штатного розпису, деякі депутати насправді переслідують іншу мету — затягувати ухвалення рішення про розробку нового генерального плану.

То чому ж ексмер та його поплічники настільки перелякані новим генеральним планом міста, що готові переступити будь-які моральні принципи? Якщо коротко, питання не складне і відповідь на нього доволі лаконічна — гроші, гроші та ще раз гроші. Але давайте розберемо детальніше всі перипетії з цим злощасним документом.

З «тітушками» під боком: як приймали Генплан у 2018 

19 грудня 2018 року депутати Ірпінської міської ради, більшість із яких є власниками будівельних компаній проголосували за новий генеральний план розвитку міста, яким дозволили забудову багатоповерховими будинками ще щонайменше 40 гектарів землі в межах приватного сектору. Водночас ухвалення генплану супроводжувалося тиском на громадських активістів та депутатів. Зокрема, вхід до будівлі міськради був заблокований «тітушками», а невідомі перерубали кабель найбільшого інтернет-провайдера міста.

«Сам генплан ніхто в очі не бачив, хіба що попередні «ескізи» — що туди внесли достеменно невідомо, але з того, що ми бачили вони збільшили висотність забудови, дозволи забудову біля річок Ірпінь та Буча, а також забудову приватного сектору. Останнє дозволить знизити ціни на викуп землі у власників приватних будинків», — наголосила у коментарі The Newsroom активістка Михайлина Скорик.

Перед внесенням змін в генплан Ірпеня в місті провели фейкові громадські слухання, де замість генплану Ірпеня показали план розвитку Очакова Миколаївської області. Окрім цього, інформація про збори 30 листопада з’явилася на сайті ІМР лише о 22:00 дня, що передував заходу. 

Сторінка із генерального плану, який ухвалили у 2018 році

На так званих зборах головував ексмер Ірпеня Володимир Карплюк, який улітку 2018 року несподівано пішов у відставку. Сам ексмер участь в обговоренні плану аргументував тим, що його «обрали головуючим».

Вранці 19 грудня вхід в Ірпінську міськраду виявився заблокованим. Поліція також не змогла оперативно потрапити до приміщення міськради, оскільки проїзд до міської ради перегородив автомобіль водоканалу. Мешканці Ірпеня змогли зайти до будівлі лише після того, як виламали заблоковані двері.

На цій сесії в ІМР побили всі рекорди: в.о. міського голови Анастасія Попсуй поставила на голосування генплан вже на 4 хвилині і його відразу ж проголосували без обговорення. На все про все пішло всього 7 хвилин. Зокрема, «за» проголосували 29 із 36 депутатів. Але ні текст пояснювальної записки до генплану, ні остаточне креслення карти тоді так і не було оприлюднено. Після голосування керівництво ради швидко вийшло з залу через чорний хід, а поліція затримала 40 тітушок.

За даними ЗМІ, цим документом депутати фактично легалізували свою забудову в місті, яку вели попередні роки. За підрахунками активістки Михайлини Скорик, в місті з 2012 року виросло 500 нових будинків, але інфраструктура до цього була неготова, тому там постійно трапляються якісь проблеми з електрикою.

«Найбільший секрет Генплану, що буде з лісом. Адже, ще будучи мером, Карплюк дуже боровся за те, щоб ліс Коцюбинського, а також три тисячі гектарів лісів Києво-Святошинського лісництва, стали частиною генплану Ірпеня. Де проляжуть ті лісові межі, поки невідомо», — зазначила активістка.

Боротьба з прокуратурою

У відповідь на прийнятий Генплан, активісти подали позов до суду, аби переглянути законність документа та проведених громадських слухань. Справу, звісно, відкрили і навіть провели безліч слухань, але це ні до чого врешті не призвело.

Судова тяганина тривала два роки, але у грудні 2020 року карплюківцям остаточно вдалося «перетягнути ковдру на себе». Київський окружний адміністративний суд таки підтвердив законність оновленого генерального плану Ірпеня. 

Представники місцевих громадських організацій знову ж таки звернулися до суду, вимагаючи хоча б оприлюднити цей стратегічний для міста документ. І ось нарешті 19 лютого 2021 року начебто на виконання судового рішення його таки оприлюднили на сайті Ірпінської міськради. І, ох яка несподіванка, виявилось, що весь цей час генплану «наводили марафет». 

У «підмальованому» документі на зміненій ділянці в понад 50 га раптово з’явились: 70 багатоповерхівок, 639 таунхаузів, 73 садиби та понад 4 тисячі паркомісць для автівок. Орієнтовна кількість нових ірпінців тут мала б становити до 20 тисяч.

Загалом в оприлюдненому у 2021 році генплані міста активісти Ірпеня, небайдужі жителі й опозиційні депутати міськради виявили дуже великі розбіжності з тим варіантом, що був скандально прийнятий 2018 року і слід від скриншотів якого лишився в мережі.

Слово не горобець: які обіцянки давав ексмер при ухваленні Генплану

У роки розпалу скандалу Володимир Карплюк та тодішній головний архітектор міста Михайло Сапон в один голос кричали про те, що їх та їхній ідеальний план розвитку Ірпеня безбожно оббріхують. За їхніми словами, вони навпаки намагалися не забудувати, а зберегти зелені зони міста.

Як відзначив Карплюк, міська влада робила усе можливе, щоб використати заплавні землі з рекреаційною метою. Зокрема, за його словами, їхнім генпланом було передбачено продовження новозбудованої набережної як у напрямку Романівки, так і в бік Гостомельського шосе. 

Проте, звісно, ексмер забув додати, що запланував продовжити набережну ще більшою кількістю забудов, але аж ніяк не природоохоронними зонами. Отож, неподалік, як гриби після дощу, з’явились ЖК «Молодість», «Синергія Сіті» та «О.Краса». І головне за генпланом все законно, не підкопаєшся.

Висновки

Зараз же спроба ексмера Карплюка саботувати депутатські сесії виглядає як істерика дитини, у якої намагаються відібрати улюблену іграшку. Так, можливо, в моменті це й дало бажаний ефект, але на довгострокову перспективу — навряд. 

Як би того не хотілось партійцям «Нових облич», але рано чи пізно їм доведеться стикнутися з реальністю і припинити влаштовувати заколоти та почати нарешті виконувати свою роботу, за яку вони, між іншими, отримують гроші з бюджету (а не лише робити ту, за яку платиться з кишені покровителя). А ексмеру доведеться змиритися з тим, що з його лап нарешті виривають такий ласий шматок.

Related Posts