О.Краса чи О.трута: як Карплюк вже не вперше псує екосистему Ірпеня
Уявіть, котеджне містечко на березі річки з маленькими будиночками та чудовим краєвидом. Звучить, як мрія, правда? Але ось ви підходите ближче і весь цей образ розсипається, мов картковий будиночок від легкого пориву вітру. Тепер навколо реальність — висохла, замулена річка, затоплені сусіди та ще купа проблем, з якими розбиратися саме вам. А всього-на-всього так хотілося пожити в райському куточку.
Сьогодні черга наших розслідувань дійшла до славнозвісного котеджного містечка «О.Краса», яке будується на 60 гектарах заплави річки Ірпінь у районі Стоянки. Таке масштабне будівництво, звісно ж, справа рук ексмера Ірпеня Володимира Карплюка. Але для цього він навіть об’єднався разом із новими партнерами, які раніше були його конкурентами: гендиректором інвестиційної компанії «Concorde Capital» Ігорем Мазепою та засновником компанії «Svitlo Development» Сергієм Крикуном.
Плани на цю забудову у них справді грандіозні: проєкт анонсували як маленьке місто з одно- та двоповерховими будинками, яке обіцяють зробити повністю автономним і закритим – зі своєю електрикою та водопровідною системою. Там також планують збудувати власні школу, садок, парки, футбольне поле. Окрім цього, розмістять і бізнес-центр, коворкінг, продуктовий супермаркет, кав’ярні, точки видачі Rozetka та Нової пошти, салони краси, центр дозвілля для дітей і дорослих.
Ба більше, там навіть хочуть звести клініку «Добробут» з майданчиком для посадки гелікоптерів для можливості екстреної госпіталізації. Звісно ж, вибір бренду лікарні був невипадковим, адже один з акціонерів — Мазепа — є її співвласником.
Першу чергу будинків — площею 10 гектарів — почали зводити в червні 2023. За їхніми планами, влітку 2024 року вже мають бути завершені кілька з них. Добудувати ж весь 10-гектарний район хочуть влітку 2025-го, разом з інфраструктурою і новою набережною.
Напланували, як бачите, багато, ми аж втомилися перераховувати. І звучить начебто гарно, але от реальність цього будівництва приховує дуже багато підводних каменів, про які майбутнім власникам, звісно ж, ніхто не скаже. Але врешті для цього є ми.
Земельні ділянки з «сюрпризом»
Розпочнемо нашу довгу подорож за завісу будівництва «О.Краси» з найважливішого — ці землі буквально перебувають під слідчим арештом. Згідно з інформацією Єдиного реєстру судових рішень, всі 60 га, де ведеться забудова, є частиною так званої «справи Євробанку» щодо шахрайства. Згідно з матеріалами слідства, ці ділянки свого часу були незаконно заставлені й потім продані за заниженою ціною.
Всього земля під забудову поділена на 4 частини під такими кадастровими номерами:
- 3210900000:01:173:0028 (18 га)
- 3210900000:01:173:0029 (8.5 га)
- 3210900000:01:173:0030 (23 га)
- 3210900000:01:173:0043 (10.5 га)
Згідно з відкритими даними, на кожну з цих ділянок в середньому припадає по 35 судових рішень. Цікаво, як мають розбиратися забудовники, якщо врешті, цю землю вирішать конфіскувати абощо? Чи вони залишать ці проблеми майбутнім власникам котеджів?
Зекономив — значить заробив
Пливемо далі і наша наступна зупинка — ухиляння від податків. Вочевидь, забудовники витратили скільки грошей на рекламу і красиві картинку комплексу, що вирішили трохи зекономити, влаштувавши цікаву схему для несплати податків.
За документами, земля там зареєстрована за кодом об’єкта 1252.9 «Будівництво ангарів для зберігання сільськогосподарської техніки та складів для сільськогосподарської продукції». Зовсім не схоже на елітне житло, чи не так? Для чого ж мудрувати? Чи, можливо, замість котеджів на березі річки людям набудують сараїв?
Але забудовники все продумали. Далі у них план простий:
- Зміна цільового призначення землі;
- Розподіл ділянок на сотки;
- Продаж земельної ділянки на нових власників;
- Введення в експлуатацію побудованого будинку на нового власника
«Чому саме так? Бо податки платяться тільки з продажу ділянки, а не будинку. Саме так «голова Інвестиційної ради» ухиляється від сплати податків. Саме таке відношення у недобросовісного забудовника до наповнення бюджету», — зазначив депутат Ірпінської міськради Артем Гурін.
Партнери з одного тіста ліплені
Вочевидь Володимир Карплюк підбирав співвласників ретельно — аби багато в чому були схожі на нього. Перший, Ігор Мазепа, є підозрюваним у справі про заволодіння понад 7 гектарами землі, де розташовані гідротехнічні споруди Київської гідроелектростанції, яку веде Держбюро розслідувань.
19 січня Печерський районний суд Києва обрав запобіжний захід Мазепі у вигляді тримання під вартою з альтернативою у вигляді застави у 349 млн грн. Але вже 23 січня Київський апеляційний суд зменшив розмір застави до 21 млн грн, тому бізнесмена, звісно ж, відпустили.
Інший партнер, Сергій Крикун, вже не такий скандальний, але теж, мабуть, має що приховувати. Адже Svitlo Development, яке також займається спільним будівництвом, чомусь зовсім не має ні доходів, ні працівників за жоден звітний рік. Та навіть активи у них з’явилися лише у 2023 році. До цього, у 2020 році, у будівельної компанії, яка активно працювала і мала не один проєкт, значилося в цій графі лише 700 грн.
До речі, не дивуйтеся назві у документах. Адже колишній неймінг «Будівельна компанія «Світлиця» досі є офіційним, хоч компанія і провела ребрендинг у 2018 році.
Затопило навколишніх мешканців? Не наші проблеми
І якби ж помилки в «О.Красі» були лише в паперових справах… Адже будівництво нових будинків буквально виживає старих мешканців із навколишніх районів. Через забудову людей у Стоянці затоплює. При чому, у воді не лише узбережжя, а й погреби, вигрібні ями, криниці під свердловини. За словами постраждалих, таких паводків не було вже років 20.
Найімовірніша причина цьому проста: будівництво кардинально змінює потік річки, при чому робиться це все зовсім не контрольовано. Річ у тім, що річка Ірпінь була в одній системі з меліораційними каналами, а зараз під час забудови втручаються в екологічний процес: щось переплановується, щось заривається взагалі, а десь навіть хочуть створити штучну водойму. Через це воді просто немає куди діватися під час паводків і вона йде в ґрунтові води, затоплюючи будинки місцевих.
Не дарма у Водному та Земельному кодексі України (ст. 88 ВКУ, ст. 60 ЗКУ) прописано, що навколо всіх водойм без винятку мають виділятися прибережні захисні смуги шириною:
- для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів — 25 метрів;
- для середніх річок, водосховищ на них та ставків площею більше 3 гектарів — 50 метрів;
- для великих річок, водосховищ на них та озер — 100 метрів.
Річка Ірпінь належить до другої категорії і тому, за законом, відстань між будь-якою забудовою до води має бути щонайменше 50 метрів. Але на планах «О.Краси» ми бачимо чудові ілюстрації з будинками та будівлями з прямим виходом до річки. То де ж дотримання вимог? Чи це, так би мовити, художнє прикрашання?
Але небезпека від таких автономних містечок може бути не лише від підтоплень. Адже, як обіцяють забудовники, територія буде повністю незалежна, вочевидь і від міської каналізації. А куди ж тоді зливатимуться відходи власників елітних помешкань? Не важко здогадатись.
Економія на повну
Стоянку забудовники уподобали ще й для безплатних будматеріалів. Просто прийшли і на березі річки поставили потужне обладнання, яке намиває пісок у промислових масштабах. Також для цього було знято шар ґрунту, тим самим чорноземні луги перетворено на карʼєр.
На такий нелегальний видобуток журналісти навіть викликали поліцію, але, звісно ж, це нічим результативним не закінчилось. Поліціянти прийняли заяву, приїхали, подивилися, але роботи ніхто так і не думав припиняти.
«О.Краса» — не перший проєкт знущання з річки Ірпінь
Та історія про будівництво на заплаві та знищення річки Ірпінь вже не зовсім нова у біографії ексмера та його поплічників. Адже, як-то кажуть, «це ж було вже» у не такому далекому 2018 році.
Тоді в районі вулиці Підгірної розпочалось будівництво без жодного дозвільного документа під виглядом школи. «Школою», на жаль, виявились просто картинки з інтернету, які людям показували для прикриття. А скільки ж було красивих слів про новий навчальний заклад, який збиралися відкрити ще у 2020 році. Коли ж будівля перевалила за чотири поверхи, люди остаточно зрозуміли, що щось тут не так.
Саме задля цієї забудови без жодного належного погодження був прийнятий генеральний план міста, який прокуратура одразу оскаржила у суді. За ним, кількість землі, що дозволена під висотну забудову, збільшилась у кілька разів. При чому приймався цей план у стилі Карплюка — з тітушками під боком, аби захищатись від невдоволених містян.
А містянам було чого обурюватись. Адже у новому плані абсолютно знехтували всіма правилами, змінивши цільове призначення земель на заплаві, що можна робити лише за узгодженням Кабміну. Адже ці ділянки належать до особливо цінних, оскільки вони не лише є частиною меліоративної мережі, а й мають великі поклади торфу. Крім того, це зона підтоплення та розливу річки, тому забудова там категорично заборонена.
Також варто зазначити, що будівництво було оформлено на підставну особу Юрія Мураша, який лише за рік до цього працював клерком у відділі освіти на Тернопільщині. Хоча фактично в усіх рекламних кампаніях на публіку всюди вказувалось, що будує ЖК ТОВ «Будівельна група „Синергія“», власником якої є «хороший друг» Карплюка Ігор Оверко, з яким вони провернули не одну шахрайську схему.
І що ж маємо зараз? Всі справи в судах зручно зам’яли, квартири продали людям, а ті вже хай розбираються з приданим і якістю будівництва. Мешканці скаржаться і на тонкі стіни, і на прекрасну систему водовідведення, і на неправильне під’єднання до системи електроенергії. Мало того, що ще до повномасштабного вторгнення люди стикалися з постійними відключеннями світла, так і ще й платили за нього по промисловому тарифу.
Але найголовніше тут — це, звісно, запах. Через те, що житло стоїть на заплаві, там часто затоплює підвали, через що, своєю чергою мокріють і стіни. А мокрі стіни до того ж чудовий розплідник для всілякого роду плісняви. Яка ж прекрасна атмосфера, мабуть, з ароматом застояної води та цвілі.
Висновки
Карплюк та його соратники своїм новим проєктом вчергове доводять байдужість до екологічного стану міста та добробуту його мешканців загалом. Головне що? Зробити красиву рекламу, набудувати коробочок у незаконній локації і зібрати гроші. А все інше, то уже не їхня біда.
А от наша робота — розповідати вам про всі їхні махінації, аби ви добре подумали чи варто вкладати гроші в таке будівництво.