Немішаєве залишилось без води через незатверджені тарифи

Відучора, 3 грудня, в селищі Немішаєве Бучанського району повністю відключили воду. За словами місцевих активістів, це було зроблено місцевою владою, аби тиснути на мешканців, щоб ті погодилися на прийняття завищених тарифів на воду.
Того ж 3 грудня на засіданні виконкому не вдалося затвердити ціну на водопостачання у розмірі 125 грн. У результаті комунальне підприємство «Микуличі» відключило електрику на свердловинах, залишивши селище без води.
Вони аргументують це тим, що КП накопичило великі борги за електроенергію і більше не має змоги нею користуватись. При цьому, наголошуючи на тому, що новий тариф не ухвалили нібито через маніпулювання самих жителів.
Але мешканців дивує той факт, що ці борги чомусь проявились саме у такий «потрібний» момент.
«Це не просто недбалість чи помилка – це свідомий тиск, спрямований на те, щоб змусити громаду мовчати, не виступати за свої права та не захищати власні інтереси. Такі дії є не тільки проявом некомпетентності, а й відкритим викликом усім нам», — наголосила Марина Лисенко.
Дехто каже, що нібито вода була відключена вибірково (у тих, хто був проти підвищення) і рівно через пів години після закінчення засідання.
Люди також наголошують, що проти таких тарифів не лише через саму високу вартість, а й через те, що її ніхто не спромігся обґрунтувати належним чином. До того ж, за їхніми свідченнями, на засіданні з приводу цього питання місцева влада поводилась некомпетентно, не бажаючи слухати мешканців.
Нагадаємо, що тарифу 125 грн за водопостачання і водовідведення немає в жодному іншому населеному пункті Київщини. Навіть враховуючи той факт, що нещодавно в Ірпені відбулось підняття цін, а в Бучі його планують. Наразі в Ірпені вартість водопостачання та водовідведення становить 55,88 грн, а в Бучі планують підвищити тариф до 56,37 грн за 1 кубометр. Це майже вдвічі менше, ніж запропонована вартість для Немішаєвської громади (до неї входять також селище Клавдієво-Тарасове, село Микуличі та Пороскотень).
Новий тариф для Немішаєвого планували впровадити ще з 1 серпня, але стикнулися з опором місцевого населення, яке не розуміє чим обґрунтована така висока ціна.
Проте згідно з інформацією директора КП Андрія Домніка, зауважень та заперечень по розрахунку від Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області виявлено не було. А підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення є вимушеним кроком та продиктованим низкою факторів. Серед яких зростання цін на енергоносії, необхідність модернізації інфраструктури, а також підвищення вартості обслуговування систем водопостачання та водовідведення. За його словами, саме завдяки таким заходам підприємство зможе покращити якість надання послуг.
До речі, у цій його відповіді для журналістів чомусь не йдеться про заборгованість КП за послуги постачання електроенергії.
Але чи мали право відключати воду звичайним споживачам через борги КП?
Відключення водопостачання споживачам через борги комунального підприємства за електроенергію є складним і спірним питанням, яке залежить від конкретних обставин, а також від правових норм і рішень судів.
Забезпечення населення водою є життєво необхідною послугою, і відповідно до статті 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживачі мають право на безперебійне надання цих послуг за умови своєчасної оплати рахунків. Тобто фактично відключення води заборонено, якщо мешканці справно виконують свої зобов’язання, але виникає проблема з боргами самого підприємства.
Проте електроенергія критично важлива для роботи насосних станцій, і в разі несплати підприємством рахунків постачальник має право обмежити подачу електрики, що може унеможливити водопостачання. Але така ситуація свідчить про неналежне управління комунальним підприємством, а не про провину споживачів.
На практиці підприємство може попереджати про можливі відключення, проте це рішення може бути оскаржене в суді, особливо якщо послуги були оплачені вчасно.
У разі загрози припинення водопостачання споживачам рекомендується звертатися до місцевої влади, яка відповідає за забезпечення життєво важливих послуг. Якщо воду все ж відключено, а заборгованість відсутня, люди мають право подати скаргу до Державної інспекції енергетичного нагляду або звернутися до суду.
Таким чином, відключення води через борги комунального підприємства є юридично сумнівним, і є можливість захистити свої права, використовуючи правові механізми.