Be.GOODi Головне Ексклюзив

«Скажи чесно, ти як?»: дослідження роботи Всеукраїнської програми ментального здоров’я

«Як ти?» – ці слова стали для нас чи не найголовнішими з 24 лютого 2022-го року. Ми писали й говорили їх найближчим, турбуючись про їх життя, здоров’я й самопочуття. У мережі навіть з’явився мемчик, що повідомлення з таким питанням – найголовніший прояв любові й тепла в наші непередбачувані воєнні часи. Направду ж психологічно глибока й чесна відповідь на «як ти?» (як ти себе почуваєш, що саме ти зараз відчуваєш, про що тривожишся), хоча б самому собі, допоможе впоратись із багатьма внутрішніми проблемами. Адже їх розуміння, як кажуть психологи, це вже половина шляху до вирішення. Очевидно, що саме з такою метою Олена Зеленська зініціювала масштабну кампанію «Скажи чесно, ти як?». Але чи насправді вона зможе допомогти сьогодні кожному з нас?

Гаряча лінія – для гарячих проблем дорослих і дітей в Україні й за кордоном: допомагають навіть психіатри

Якщо вбити в Google назву кампанії – то потрапляєш на сайт. Він відразу пропонує номер безкоштовної гарячої лінії психологічної підтримки, куди можна дзвонити щодня з 8-ї до 22-ї. Як анонсовано на сайті, просто якщо хочеться з кимось поговорити. Я зателефонувала туди: відразу відповідає автовідповідач, який після нетривалого очікування на лінії з’єднує з живим адміністратором. 

Адміністраторка Вікторія розповіла мені, що ця гаряча лінія має попит. Але вони справляються і мають змогу допомогти всім охочим українцям, навіть якщо вони перебувають за кордоном (для цього є номери, які працюють безкоштовно й поза роумінгом). Щоправда, допомога надається тільки кризова. Тобто якщо ви маєте якусь психологічну проблему тут і зараз, ніколи не зверталися до спеціалістів і геть не знаєте, що з чим робити – вам допоможуть.

«Всі наші психологи пройшли навчання саме як кризові психологи, тому людина може до нас звернутись саме з кризовим питанням. Звернутися можуть всі українці. Будь-яке питання, яке ми розглядаємо зараз у воєнний стан, коли ми весь час перебуваємо в стресовому стані – уже є кризовим. Тому будь-яке питання ми розглядаємо й дозволяємо людині поділитися й поговорити про нього. От, наприклад, людина отримала якусь важку звістку й плаче. То, звісно, психолог за допомогою психоемоційних методів може заспокоїти людину – тобто стабілізувати її. І далі, розбираючи проблему – зрозуміти, що людині потрібно в якості подальших кроків. Але людина може до нас звернутися декілька разів – це може бути одне питання, а потім ще якесь інше», – пояснює Вікторія.

Отож, коли вам страшно чи погано, а підтримка й поради близьких вже не допомагають – просто наважтесь подзвонити. А якщо мали жахливий стан серед ночі, наприклад, через повітряні тривоги чи інші подразники – не закидайте це в глибини свого внутрішнього світу – подзвоніть і пропрацюйте. З конкретною критичною проблемою вам тут допоможуть правильно впоратись. 

Психологи на лінії працюють для дорослих, але за потреби, можуть допомогти й в питаннях щодо дітей:

«Якщо є питання щодо дітей, то наше спілкування буде проводитись з їх дорослими оточуючими. Якщо доросла людина все ж таки просить, щоб з її підлітком або дитиною поговорив психолог – ми можемо це організувати. Але стосується це дитини вже більш-менш підліткового віку. Якщо ні – я, як адміністратор, можу порадити декілька ініціатив, де люди знайдуть саме психологічну допомогу для дітей. Це «Голоси дітей» та безліч інших організацій», – розповідає пані Вікторія.

Важливо й унікально те, за словами адміністраторки, що в будні на гарячій лінії на додачу до психологів консультують ще й психіатри:

«Буває, що після спілкування з психологом потрібна ще й консультація психіатра. Це якщо, наприклад, людина не спить, не їсть, відбувається втрата ваги тощо. Це дуже важливо, особливо для людей, які знаходяться за кордоном. Бо ми знаємо, що там психологічна допомога дуже ускладняється мовним бар’єром, також потрібно за довгий час записуватись. Але емоції можуть бути в такому розхитаному стані, що людина не може чекати.

Якщо ж людина більш-менш координує свій емоційний стан, але щось відбувається в житті, з чим вона не справляється – є пропозиція все ж таки звернутися до психолога за пролонгованою допомогою. Ми можемо рекомендувати психолога безкоштовного: зараз є багато ініціатив, які надають таку допомогу. Але все, що безкоштовно – зараз має великий попит, і тому треба чекати». 

Пошуки більш ґрунтовної допомоги

Тим, хто не має кризи, а має стабільний поганий стан чи то пак настрій – то можна пошукати підтримку серед рубрик онлайн- і офлайн-допомоги. Це, наприклад, коли наче ти тримаєшся і все нормально, але нічого не хочеться, апатія, негативні думки, нав’язливі спогади… Психологи стверджують, що довготривалий поганий настрій – це вже привід звернутися до спеціаліста. Причому навіть якщо для нього є об’єктивні причини, як-от втрата близької людини. У горюванні людині теж потрібна підтримка, бо його треба правильно пережити й прожити, а не задавити в собі, перетворюючи на посттравматичний стресовий розлад. 

Теоретично за допомогою «Ти як?» можна знайти спеціалістів для індивідуальної тривалої терапії навіть для роботи наживо серед партнерів кампанії. Тут наразі є 13 організацій, що спеціалізуються на різноманітній допомозі різним категоріям людей. Здебільшого їх допомога передусім спрямована на людей, які пережили найстрашніші жахіття війни, військовим та їх сім’ям, ВПО, а також найвразливішим (наприклад, жінкам з дітьми, які зазнали гендерного насильства). 

Та все ж таки я знаходжу категорію і для себе – проста людина, яка просто переживає через війну і не тільки… Наприклад, Центр здоров’я та розвитку «Коло сім’ї» анонсує, що прагне допомагати всім з різними психологічними проблемами. Телефоную за номером, указаним для запису на консультацію дорослого. Виявляється, що Центр насправді допомагає на безкоштовній основі всім, але наразі відсутнє благодійне фінансування, тому консультації тільки оплачувані – 1300-1500 грн/год. А безкоштовної допомоги немає навіть для найбільш вразливих. І найголовніше – навіть для платної терапії треба встати в чергу на три місяці. 

Приблизно така сама ситуація і з онлайн-консультуванням. На платформі «Mental Help» надають безкоштовну психологічну допомогу всім українцям. Тут навіть можна вибрати собі лікаря за спеціалізацією (наприклад, психоаналіз чи екзистенційна терапія тощо). Але коли обираєш – виявляється, що в лікаря немає вільного часу для консультацій принаймні на найближчі два місяці. 

Чим мені «Як ти?» усе-таки допоміг: сходити до церкви чи зайнятися сексом?

Я – людина наразі психологічно пропрацьована, знаю безліч методів самодопомоги (які щедро представлено на сайті – зверніть увагу, якщо не знаєте ніяких психологічних прийомів підтримки себе), маю підтримку від близьких людей. Але все одно останніми днями без об’єктивних причин – у пригніченому настрої. І в принципі це не вперше. Через минулу індивідуальну терапію з психологом знаю, що це пов’язано з особливостями психіки, яка на невдачі реагує депресивним розладом – це мій достатньо нормальний стан. Я просто потребую постійної роботи з психотерапевтом через негативні думки і талант впадати у відчай, на що зараз геть не маю коштів. Тому вирішила спробувати онлайн-помічники, які пропонує «Ти як?». Хоча і здається, що ти і так все знаєш і нічого не допоможе – усе одно треба експериментувати. Бо насправді ніколи точно не передбачиш, яка саме річ виведе тебе з поганого емоційного стану: теорія й практика – геть різне. 

Серед купи пропозицій від онлайн-партнерів проєкту (їх усього 35) відкриваю перше, що привабило й сподобалось. Це чат-бот «Друг. Перша допомога» – і він направду допомагає впоратися з різними ситуативними й довготривалими проблемами. Треба просто наважитися його запустити. 

Наче нічого нового я не дізналась, але підтримку отримала. Передусім зрозуміла, що мої проблеми не є ексклюзивом. Вони поширені: це нормально мати апатичний настрій, і можна з ним справлятися простими справами – направду ж усе геніальне просто.  Наприклад, у «Друга» є безліч категорій. Серед них – не одна моя. Але спершу я обрала ту, яка найгостріше мені зараз допікає – це «Зниження інтересу до улюблених занять». Бот дав мені короткий аналіз цього стану:

«Знаєш, я помічаю, що після початку війни багато людей закидають заняття, що приносили їм раніше позитивні емоції. Вони забороняють собі відчувати щось хороше через війну, відчуваючи провину.

Повір, це найгірша стратегія. Відсутність позитивних емоцій може призвести до пригніченості. А позитивні емоції навпаки роблять людину більш стресостійкою. Тільки стресостійка людина зможе допомогти Україні вистояти».

А далі ґрунтовно розповів, що з цим робити – я послухалась, і воно спрацювало:

«Перший лайфхак. Спочатку подбай про себе. Тож, один з найкращих варіантів – збільшити кількість активності. Але не просто активності, а приємної для тебе.

Ось мій наступний лайфхак: варто почати, а задоволення від вправи прийде в процесі…».

Нічого не хочеться – поширене відчуття при довготривалому стресі, у якому ми всі живемо. І от іноді треба себе просто змушувати до приємностей. Друг-бот порадив прості речі, але вони мене надихнули. Точно-точнісінько: у наш час прийняти ванну – це вже вчинок. Мало-помалу виконуючи ці поради, я й не помітила, як мені стало краще, і з’явився настрій щось хотіти й могти. 

Ловіть на примітку цей чарівний список: 

  • прийняти ванну;
  • взяти вихідний;
  • помріяти про щось приємне;
  • піти на побачення;
  • послухати улюблену пісню;
  • сходити в кіно посеред тижня, або подивитись фільм удома;
  • полінуватися і полежати на дивані;
  • сходити на пробіжку;
  • прочитати смішний блог в інтернеті;
  • послухати цікавий подкаст;
  • зайнятися своїм улюбленим хобі (раніше я в’язав, тепер почав вишивати);
  • провести час із сім’єю/друзями;
  • подумати про людей, яких ти любиш;
  • зайнятись спортом;
  • піти на прогулянку;
  • з’їсти щось смачне (я дуже люблю горішки);
  • зайнятися домашнім прибиранням;
  • сходити на танці (можна і вдома потанцювати);
  • прочитати цікаву книгу;
  • похвалити себе («я молодець»);
  • обміркувати нові покупки (подумки вибираю собі нові кольорові шкарпетки);
  • зайнятися сексом;
  • заспівати вголос у душі (сподіваюсь, сусіди в тебе меломани);
  • сходити до церкви або помолитись;
  • побути на природі.

Також я звантажила на телефон застосунок BetterMe, про який давно чула, але думала: нащо це мені, я ж про медитації і так багато знаю. А виявилось, дарма не користувалася ним раніше. Там зібрано не тільки медитації (які до речі, підбираються саме під твої потреби після короткого анкетування), а ще розслаблюючі звуки, практики антистресового дихання та сну. От якраз лягаючи спати, у них і занурилась – хороший спосіб відволіктися від негативних думок та ввійти в спокійний сон. До того ж там багато дихальних вправ для різних стресових відчуттів: у разі якогось тривожного нападу можна швидко відкрити й скористатися як швидкою допомогою. 

Висновок: експериментуйте та шукайте

По-перше, якщо вам важко й погано на душі й ви не знаєте, що з цим робити – обов’язково звертайтесь на гарячу лінію «Ти як?». Вам первинно допоможуть та зорієнтують у просторі ментальної допомоги. 

По-друге, якщо вам потрібна більш глибинна й постійна підтримка – ви теж можете її тут знайти. Але для цього треба виділити час і прямо-таки ґрунтовно зануритися в пропозиції від партнерів. Можливо знайдете місце навіть на безкоштовній основі. Я все-таки залишила одну онлайн-заявку на пролонговану психологічну допомогу з панічними атаками та негативними думками – а значить, надія є, що передзвонять і допоможуть. 

По-третє, онлайн-помічники – чудове відкриття. Вони направду працюють. А в особливо пригніченому стані, коли не хочеться навіть ні з ким розмовляти й тим паче просити про допомогу – так і взагалі супер: витягують з поганого настрою мовчки й професійно. 

Авторка: Аня Алляйн

Related Posts