Be.GOODi Головне Ексклюзив

Війна непомітно руйнує наше здоров’я: гормональний армагедон, онкопрофілактика, продовження роду та тест для всіх на ПТРС

Усі ми травмовані війною. Організм постійно знаходиться в напрузі – і чим далі, тим йому складніше її виносити… Будь-яка підтримка у війну дуже важлива. Де і як її знайти? Тут ви регулярно дізнаватиметесь від різних спеціалістів та людей, які борються за щастя, свободу й Перемогу пліч-о-пліч разом з вами, про всі можливі способи й засоби підтримки-порятунку себе й своїх близьких під час війни.

Ще одна ніч під обстрілами, ракети, душа в п’ятах побувала, але пережили й видихнули. Трохи поспали й пішли на роботу – тримаємося й ведемо наче нормальне життя… Але затримка менструації. День, два, три й навіть до тижня – це ще норма й можливо: нерви, погода, зміна ритму роботи. Та вже більше тижня. А до того я ж мала ідеальний цикл – як годинник, і з переживаннями через вибухи вже довго живу – і все було нормально… Виявляється, що життя у війні – це життя під впливом гормонів хронічного стресу. Вони погіршують усі функції та системи людини непомітно, без явних ознак, тихо. Лікар Сергій Бакшеєєв у великому інтерв’ю пояснив, що зараз коїться з нашими гормонами, сексуальними та репродуктивними функціями, який профогляд вбереже нас від раку та ПТРС, а також що до цього додає нинішня аномальна спека.

Сергій Бакшеєв – медик-новатор, активіст і волонтер: «Лікар під час війни має бути універсальним»

Сергій Бакшеєв – лікар з положництва (акушерство) та жінкознавства (він ввів у свою практику це поняття замість гінекології); репродуктолог; кандидат медичних наук; медичний волонтер (телеграм канал: https://t.me/baksheev_ukraine). Амбулаторно приймає пацієнток у Клініці ім. проф. М. Бакшеєва (м. Вишневе), з квітня 2022-го року займається медволонтерством у складі місії «FRIDA Ukraine», з якою проїхав майже всі деокуповані території України і території поруч з містами зіткнення:

«Лікар під час війни має бути універсальним і це головна стратегія медичного персоналу України під час війни. Саме тому я сформував для себе концепцію жінкознавства, а не гінекології. Жінкознавство – це медицина жінки, яка втілює концепцію гінекології, сімейної медицини та ультразвукової діагностики. Вона дозволяє мені не тільки не пропустити захворювання щитоподібної залози та міоми матки, але й провести профілактику гіпертонічної хвороби, правильно поставити діагноз посттравматичних розладів. Саме така концепція і повинна мати розвиток у медицині жінок під час війни.

Під час своїх волонтерських місій я багато оглянув жінок тих територій, які було звільнено після окупації мацковитами. По суті, доля дала нам змогу стати іноді першими медиками, яких бачили люди після окупації. Чернігівщина, Харківщина, Херсонщина стали для мене рідними містами. І найважчим було пристосуватися до гінекологічного огляду, де були зруйновані гінекологічні крісла та кабінети. Тому у травні 2022 року я збудував для себе концепцію автівки експертного класу, втілив у життя й назвав її «Жінкомобіль». Я тестував жінкомобіль на Київщині – повноцінно «передивився» більше 1000 жінок області. Мені дуже сумно констатувати той факт, що у деяких громадах Київщини у лікарів немає доступу до ультразвукового дослідження, що взагалі неможливо у медицині XXI століття. Тому я вважаю проведення волонтерських оглядів і впровадження профілактики онкозахворювань на Київщині своєю окремою волонтерською місією. При наявності «Жінкомобіля» ми можемо створити гарну диспансеризацію жінок і наблизити якісну гінекологічну допомогу до місцевих громад. І робити це безкоштовно. Мій приклад таких автівок вже повторюють різні медичні волонтерські місії України».

«Вплив хронічного стресу є суттєвим фактором значних змін здоров’я українців не тільки на території нашої держави, окупованих територій, але й за кордоном»

Як, на ваш погляд, війна впливає на здоров’я?

Одним із факторів зміни здоров’я населення під час війни є саме вплив гормонів хронічного стресу на організм чоловіків, жінок та дітей. У лютому 2022 року вся Україна відчула на собі гормони гострого стресу. Це є група гормонів на кшталт адреналіну, які здатні мобілізувати різні функції організму і вивести з резерву та покращити на недовгий термін функціювання органів і систем. І ми з вами знаємо дуже багато прикладів от такої мобілізації та допомоги людей один одному. Затягування війни призводить до впливу гормонів хронічного стресу, серед яких головну функцію займає гормон кортизол.

Незважаючи на те, що медицина XXI століття є технологічною та науковою, вчені дуже мало знають про вплив кортизолу на обмінні, захисні, ендокринні функції людини. Кортизол здатен руйнувати різні зв’язки між гормонами та їх рецепторами, призводити до погіршення функцій та систем людини непомітно. Дієвих стратегій обстеження і нормалізації впливу кортизолу немає, але вплив хронічного стресу є суттєвим фактором значних змін здоров’я українців не тільки на території нашої держави, окупованих територій, але й за кордоном – серед тих українців в еміграції, які залишаються з Україною в серці, слідкують, переживають.  

Розмовляючи про кортизол, ми не можемо не сказати про ще про один руйнівний для нашого здоров’я синдром. Це синдром посттравматичних розладів, що стає розповсюдженою і дуже актуальною руйнівною проблемою родини, людини, суспільства.  Я пропоную кожному, хто читає, просто зараз скачати та ознайомитися з Тестом на ПТРС.  Відповідаючи на його питання, ви можете діагностувати посттравматичні розлади у себе та ваших знайомих. І не гайте час, а звертайтеся до лікарів, психологів для того, щоб вийти з цього стану. Посттравматичні розлади у українців стануть дуже критичною проблемою в суспільстві принаймні перші 10 років після закінчення війни. 

І у чоловіків, і в жінок ми можемо відокремити дві групи гормонів. 

Перша – це гормони загальної соматичної системи. Прикладом є гормон інсулін, який впливає на обмін глюкози (цукру). Зміни в продукції інсуліну призводять до погіршення обмінних процесів глюкози і формування діабету першого чи другого типу, також обмінних порушень. 

Друга група гормонів – це статеві гормони у чоловіків та жінок. На відміну від соматичних гормонів, статеві чи стероїдні гормони беруть участь у всіх можливих процесах організму – не тільки гормональних, фізичних, але й регулюють поведінку, впливають на наші наміри і навіть обумовлюють дії, які суперечать інстинкту зберігання життя.

«З порушенням менструального циклу під час війни та з синдромом виснаження яєчників у молодих жінок – просто катастрофа»

А як саме все це впливає на жіноче здоров’я?

Вплив війни на жіноче здоров’я, якщо ми не будемо казати про прямі фізичні травми та поранення, полягає, перш за все, у порушенні імунної та гормональної регуляції. Тут потрібно розібратися з законами природної репродуктивної регуляції (а це має прояв і щодо менструації) функції жіночого організму.  

Фізіологія менструальної функції жінок обумовлена принципом підготовки організму жінки до вагітності. Це весь каскад стероїдних гормонів, які є естрогенами та прогестеронам. Кожен цикл направлено на те, щоб зросла та дозріла яйцеклітина, відбулась овуляція, запліднення і вагітність імплантувалась (прикріпилася) в порожнині матки (ендометрії). Таким чином кожного менструального циклу весь організм жінки готується виключно до настання вагітності і менструація не є фізіологічним і природнім станом. Менструація є зривом, руйнуванням планів щодо вагітності, яка не настала.

З порушенням менструального циклу під час війни – просто катастрофа (навіть на фоні прийому комбінованих гормональних контрацептивів чи менопаузальної гормональної терапії) та з синдромом виснаження яєчників у молодих жінок. Сьогодні лікарі вважають це наслідком постійного хронічного стресу, але що робити і яку профілактику треба впроваджувати ми не знаємо. 

Тож, що стається з репродуктивним станом українських жінок під час війни?

  1. Вплив хронічного стресу та гормону кортизол. Це не тільки відображення фізіологічного закону «вагітність не має відбутися під час стресових факторів». Це вплив на процеси, які відбуваються в яєчниках так в ендометрії. Яєчники українських жінок під час війни значно знижують свою гормональну функцію і погіршують якість яйцеклітин. 
  2. Процеси в ендометрії (внутрішній матковий шар) теж порушуються під впливом кортизолу та загальних порушень між естрогенами та прогестероном. Це призводить до значного зростання за останні 2 роки захворювань ендометрію. Поліпи, потовщення маткового шару, гіперпластичні процеси, переродження простої гіперплазії в передрак чи рак ендометрію є сучасною ознакою впливу кортизолу та хронічного стресу, які ми досконало не знаємо. 

Спілкування з лікарями різних спеціалізацій впевнює мене у тому, що під час війни передраків, раків першого ступеню та раків занедбаних (пропущених) стало більше. Саме тому, окрім анкети діагностики посттравматичного синдрому, раджу вам скористатися інструкціями окремими для чоловіків і жінок щодо онкопрофілактики, щоб не пропустити та не допустити рак.  Особливість сучасної української системи здоров’я під час війни полягає у тому, що кожна людина зараз повинна стати відповідальною за своє здоров’я і здоров’я своєї родини. Не покладайте це на вашого лікаря чи медичний персонал. Війна – це такий стан, коли ти сам повинен бути обізнаним не тільки у навичках екстреної медичної допомоги, накладання турнікетів тощо, але і й знати, які обстеження потрібно робити, щоб не пропустити рак.

«Можливо, Україна має шанс перейняти правило «Siesta» заради збереження здоров’я?»

Що додає до цієї картини нинішня аномальна спека?

Вперше в Україні ми бачимо таку аномальну спеку. Скоріше за все це прояв прямої дії порохових газів на лінії зіткнення і викиду цих газів в атмосферу, що змінює природні циклони та міграцію повітря. Також є думка, що Україна потрапляє в зону зміни кліматичних  територій. 

Війна значно погіршує можливість адаптації українців до спеки за рахунок руйнування критичної інфраструктури та вимкнення світла. Відсутність нормальної роботи кондиціонерів призводять до погіршення тиску, гіпертонічної хвороби, серцево-судинних захворювань, діабету. Особливо треба звертати увагу на організацію свого комфорту у спеку тим людям, які мають високий індекс маси ваги (скачайте на свій телефон калькулятор індексації маси ваги). Вам треба значно обмежити свою діяльність в спеку. Тим, у кого високий тиск – теж. Я раджу відкласти планові об’ємні оперативні та діагностичні втручання, якщо термін їх виконання дозволяє зробити їх у вересні -жовтні. 

Ще одна загальна рекомендація щодо організації вашої роботи стосується правил тих країн, де спека завжди була природнім явищем. Це Італія, Іспанія, країни Латинської Америки, де розповсюдженим є правило Siesta. Тобто «дуже» ранковий початок роботи, праця до обіду, перерва на спеку і праця ввечері. Можливо, Україна теж має шанс перейняти цей досвід заради збереження здоров’я? 

Аномальна спека також значно впливає на репродуктивний процес. Ті родини, які намагаються увійти в репродуктивні програми щодо стимуляції яйцеклітин чи інші програми репродуктології, повинні зачекати поки спаде спека. 

«Якщо ми кажемо про травматичні психологічні розлади – то війна впливає і на чоловіків, і на жінок однаково важко. Вплив війни на репродуктивну функцію чоловіків і жінок, якщо ми не кажемо про фізичні травми та каліцтва, теж однаково важкий. Потрібно зберігати сперму всіх військових…»

Чи можемо ми говорити, що війна якось по-іншому впливає на жіноче здоров’я, аніж на чоловіче? 

Це для мене особливо важке запитання і я б розділив його на дві категорії чоловіків і жінок.

Чоловіки та жінки, які на війні чи прийшли з війни без фізичних дефектів та інклюзивності.  Тут ми маємо практично однакові фактори посттравматичних розладів. І це може стати проблемою, як зараз, так і після нашої Перемоги. Про що ми взагалі не чуємо сьогодні? Тло посттравматичних розладів може призвести до зриву емоційного стану, прогресування ПТРС і дій, які ми не очікуємо. До речі, це і самогубство, і нанесення травм іншим людям, і занадто конфліктні й емоційні прояви в загальних соціальних місцях. З такими наслідками війни адекватно не впоралась жодна країна, як в минулих століттях, так і сьогодні. Ми можемо приводити як приклад не тільки срср після другої світової війни, але й США після В’єтнаму та Сирійської війни. Навіть США при потужному ветеранському руху так і не вдалось побороти посттравматичні розлади. Нещодавно я спілкувався зі своєю пацієнткою, яка під час короткотривалої відпустки з фронту завітала до мене на профогляд. Вона служить у жіночому снайперському підрозділі. І вона підтвердила мої роздуми, сказавши так: 

«Сергій Миколайович, запам’ятайте та передайте вашим друзям. Після закінчення війни не раджу залицятися чи не дай Бог напідпитку чіплятися до будь-яких дівчат. Ніхто і ніколи з вас не розпізнає і навіть не зможе зрозуміти, яка фраза може стати для нас тригером та образою. Теж саме і з нашими побратимами хлопцями».

Якщо ми кажемо про травматичні психологічні розлади, то війна впливає і на чоловіків, і на жінок однаково важко. Вплив війни на репродуктивну функцію чоловіків і жінок, якщо ми не кажемо про фізичні травми та каліцтва, теж однаково важкий. Гормони стресу обумовлюють зниження фолікулярного резерву у жінок і настання раннього виснаження яєчників. Це стосується і цивільних, і військових дівчат. Саме тому я раджу жінкам один раз на рік під час війни проходити певний check up – репродуктивний та соматичний. 

Чоловіки-військові теж мають певні репродуктивні розлади через з постій гострий стрес. Це пов’язано з погіршенням не тільки рухливості сперматозоїдів, але і змін морфології (тобто поява деформованих, аномальних, хворих сперміїв) при відсутності порушень еректильної функції. Сексуальна функція чоловіків під час війни є темою окремої розмови і теж дуже важка для сприйняття суспільством. 

Погіршення репродуктивної функції військових є фактором скандалів в українській медицині 2024 року. Мова йде про необхідність кріоконсервації (заморозки) еякуляту (сперматозоїдів) чоловіків перед відправкою на війну. Як ви вже зрозуміли, справа не тільки у фізичних можливих травмах, але й в погіршенні якості сперми, тож, кріоконсервація не може бути вибірковою чи за показаннями. Потрібно зберігати сперму всіх військових. А як її використовувати у програмах репродукції, якщо військовий загинув, захищаючи нашу країну? Це і стало найгучнішим скандалом 2024 року. А як використовувати заморожену сперму військового, який зник без вісти – і фактор загибелі якого не встановлено, чи який знаходиться у полоні, чи як нам здається – знаходиться у полоні? Тобто фактори репродуктивної медицини та накопичення до «банку генофонду нації», як і питання постмортальної репродукції є сьогодні тестовою смужкою як для суспільства, так і для держави. Можу сказати, що українська медицина сьогодні має унікальний шанс в Європі та світі – зробити найдосконаліше законодавство з постмортальної репродукції. Але поки що цей шанс ми не використовуємо. 

Ще остаточно я можу розвіяти міф про «репродуктивний бум» після нашої Перемоги. Коли Україна переможе у цій війні в українських лікарів-репродуктологів питання відновлення української нації та генофонду скоріше за все будуть важкими для реалізації. 

«Вакцинація дозволяє провести профілактику більше ніж 80% вірогідності раку шийки матки, ануса, горла, гортані, губи»

Як нам захиститися від небезпек щодо здоров’я через воєнні стреси?

Під час війни я маю дуже потужний досвід вакцинації від раку шийки матки як жінок, так і чоловіків. У світі це має назву гендерно-нейтральної вакцинації вакцинами «Гардасил-4» та «Гардасил-9». Україна ще й крута тим, що під час війни у нас зареєстровано та доступно для населення будь-якого віку та статі всі світові вакцини від ВПЛ (Вірус папіломи людини). Вакцинація від ВПЛ дівчат та хлопчиків 9-13 років виконується безкоштовно (за рахунок місцевого бюджету) в Одесі. І це дуже потужний крок щодо збереження репродуктивного здоров’я. 

Вакцинація дозволяє провести профілактику більше ніж 80% вірогідності раку шийки матки, ануса, горла, гортані, губи. Тобто це профілактика раку у жінок та чоловіків. Мої пацієнти саме під час війни почали впроваджувати всі доступні методики профілактики захворювань – і я гордий за це. 

Найголовніша порада для жінок від Сергія Бакшеєва:

Перша опора, яку має собі вибудувати жінка в аспекті здоров’я – це профілактика раку шийки матки, раку яєчника та раку молочної залоз. 

По-друге – треба жити і насолоджуватися вільними хвилинами життя, навчитися любити себе і своїх рідних, шукати для себе позитивні емоції під час війни. Останнє – найскладніше, але найважливіше з моїх порад. Не нехтуйте консультаціями психологів. І якщо вам потрібна консультація психіатра, призначення антидепресантів – зверніться за допомогою. І коли в Україні почнеться продаж CBD-препаратів (медичний канабіс) за рецептами – теж не нехтуйте цим. 

«Деякі приватні лабораторії вже підписали контракти з НСЗУ і можуть безкоштовно виконати для вас обстеження на гормони»

Сучасний профілактичний медогляд, який Сергій Бакшеєв радить проходити жінкам під час війни

  • Огляд шийки матки на кріслі (можливо, огляд шийки матки під мікроскопом – тобто кольпоскопія).
  • Аналіз шийки матки на рак має назву «Рідинна цитологія» чи «Пап-тест» і повинен бути представлений в заключенні сучасною світовою класифікацією на той випадок, якщо ви поїдете за кордон.
  • Аналіз на вірус папіломи людини 16,18 тип методом ПЛР. Це дозволить вам вирішити питання вакцинації від раку шийки матки чи спостереження у будь-якій клініці світу.
  • Ультразвукове обстеження матки, ендометрію та яєчників у будь-якому віці вагінальним датчиком. Але окрім підлітків та жінок, які ще не почали вести статеве життя. У такому випадку – огляд УЗД через живіт з гарно наповненим сечовим міхуром, що іноді проблематично у спеку.
  • Аналізи на гормони. Аналіз крові з вени у будь-якій приватній лабораторії, можна без консультації лікаря. Здаємо кров з вени ФСГ, ЛГ, АМГ, Естрадіол, Пролактин. Ці гормони, кількість фолікулів правого та лівого яєчників на УЗД вагінальним датчиком та спермограмма – і є ваш репродуктивний check up. 

А якщо вам після 48-и років, чи у вас зникла менструація і ви не вагітні – здайте аналіз тільки на ФСГ та ЛГ. Норма ФСГ – 2-12: усе, що вище, є ознаками синдрому виснаження яєчників і потребує консультації лікаря. Б-аналізи гормонів щитоподібної залози теж треба робити під час війни раз на 12-18 місяців у будь-якій приватній лабораторії. Здаємо ТТг, Т3, Т4, АТПО. УЗД щитоподібної залози та черевної порожнини я б радив теж додати до обстеження. До речі, деякі приватні лабораторії вже підписали контракти з НСЗУ і можуть безкоштовно виконати для вас (за направленням сімейного лікаря) обстеження на гормони. Тож, користуйтеся і пам’ятайте про це.

  • Обстеження молочних залоз. Мамографія входить в оплату НСЗУ – і ви можете за направленням вашого сімейного лікаря виконати це обстеження безкоштовно.
  • Проведення КТ органів дихання – раз на 2 роки. Колоноскопія після 45-и років – раз на 2 роки за направленням від сімейного лікаря безкоштовно.
  • А також загальний аналіз крові та загальний аналіз сечі, глюкоза чи глікований гемоглобін хоча б раз на рік. 

Related Posts