Все про все Головне Ексклюзив

Як генератори впливають на людей та екологію України: міфи, дослідження, практика

«Я просинаюсь, а у хаті нема світла, знову зникло». Впевнені на 100%, що ця фраза лунає у вашій голові після кожного відключення електроенергії. За даними президента України Володимира Зеленського, наразі ситуація в українській енергосистемі дуже складна, оскільки росія знищила 80% теплової та третину гідрогенерації електрики України.

Перший блекаут стався восени 2022 року, тоді ніхто не був готовий до такого. Люди були розгублені та не знали, що робити. Однак коли навесні 2024 року росія повторила свої атаки по енергооб’єктах України, українці вже знали як діяти у такій ситуації.

Наразі держава змушена вводити графіки відключень світла через дефіцит електроенергії, тому люди почали знову активно використовувати генератори, які стали справжніми рятівниками закладів харчування, бізнесів та звичайних продуктових магазинів. Однак з такими приладами варто бути обережними, адже вони виділяють небезпечні для людини речовини, які можуть загрожувати здоров’ю.

Ми поговорили з лікарем загальної практики, сімейним лікарем Заверещицької та Бартатівської АЗСМ (Львівська область) Сергієм Федекою, який розповів про небезпеку використання генераторів, хто піддається найбільшому впливу викидів чадного газу та як вберегтися від негативного впливу таких приладів у повсякденному житті.

Лікар загальної практики та сімейної медицини Сергій Федека

Розкажіть, будь ласка, чим небезпечний генератор для здоров’я людини?

Наразі це питання є дуже актуальним, адже за використання генераторів в Україні хотіли навіть ввести штраф. Перше, що є наслідком роботи генератора – це шум, який загалом не дає сконцентруватися людям, заважає їм працювати та відвертає увагу. Зокрема йдеться про тих, хто працює онлайн та знаходиться під час відключень у закладах з генератором. Такі люди не можуть нормально зосередитися на роботі, тому їхня продуктивність падає.

Також шум погано впливає на людей похилого віку і дітей, оскільки вони більше зосереджуються на звуках, ніж інші. Через це їхній організм може стресувати. 

Крім цього, до шуму генераторів досить чутливі й люди, які страждають мігренями та чиє самопочуття залежить від погодних умов. Є й теорія, що саме цей шум може впливати на серцево-судинну систему. Тобто люди, які перенесли інфаркт або схильні до серцево-судинних захворювань, переживають стрес. 

фото Flickr

Проте найбільшим осередком шуму генераторів зазвичай є центр міста, коли ти йдеш вулицями і нічого не чуєш, навіть себе. Тому люди, які живуть в центрі, найбільше страждають через генератори, оскільки саме тривалість шуму впливає на здоров’я людини. Тобто, якщо ви десь швидко пройдете повз шум генераторів, то це ніяк на вас не вплине, проте якщо ви слухаєте це годинами і маєте нестабільну емоційну психіку, то це на вас значно вплине.

Хочу ще розповісти про одне дослідження, яке показало, що люди, які піддавалися впливу генератора, стали гірше спати. Тому порушення сну присутнє, оскільки організм стресує через те, що слуховий апарат сприймає багато цих децибелів. Від цього порушується вестибулярний апарат. Звісно, йдеться про мінімальні порушення, проте вони все одно відбуваються.

Ну і останнє, викиди таких газів можуть спровокувати бронхіоліт і трахеїт, тобто призвести до запалення відділів дихальної системи. 

Хто з людей найбільш уразливий до викидів генератора?

По-перше, до цих викидів вразливі всі групи населення. Тобто і дорослі, і діти, і люди похилого віку, бо викиди генератора є чадним газом оксид азоту. Це небезпечні сполуки, які переробляють бензин або дизельне пальне. Насправді ці речовини, особливо чадний газ є дуже небезпечними, адже відомо чимало випадків, коли люди ним просто труїлися.

фото pixabay

До прикладу,  якось я побачив біля одного із закладів три генератори, що стояли один біля одного. Через це шуму і, відповідно, викидів газу в три рази більше. Тому людина, яка сидить за столиком біля цих генераторів, чутиме шум у вухах навіть після того, як відійде звідти. А також надихається викидами.

Які симптоми виникають під час отруєння чадним газом?

Симптомами такого отруєння є головний біль, нудота, прискорене дихання. Також може відчуватися втома та запаморочення. Внаслідок отруєння чадним газом відбувається гіпоксія, тобто сильний дефіцит кисню. Відповідно це може призвести до пошкодження мозку і серця, тому це дуже небезпечно.

Крім того, робота генераторів негативно впливає на людей, які хворі на астму або мають хронічні захворювання дихальних шляхів і серця.

Як генератори впливають на екологію?

Відомо, що генератори впливають не лише на людей, а й на екологію загалом. Ці викиди, гази та продукти переробки йдуть в атмосферу. Якщо порівняти роботу одного дизельного генератора та роботу дизельного автомобіля, то різні джерела стверджують, що один генератор дає стільки викидів, скільки ж і автомобіль. 

Але це неправда! Швидше за все, маркетинговий хід, щоб люди купували ті генератори, які начебто дають менше викидів, ніж інші. Проте, якщо взяти коефіцієнт роботи генератора та машини, то він прирівнюється 0,3 (генератор) та 0,7 (автомобіль), мається на увазі співвідношення викидів від генератора та автомобіля.

фото Getty Images

Як захистити себе від впливу генератора, якщо, наприклад, йдеш вулицею?

Насправді тут не треба вдаватися до крайнощів, одягати костюм захисний, як це було при ковіді. Головне – не сидіти близько до генераторів. Повернусь знову ж таки до центрів міст. Коли  проходиш там і бачиш людей, які сидять близько, їх стає шкода, оскільки розумієш, як це впливає на них. 

Якщо ви знаєте, що у вас зараз вимкнеться світло, і після цього працюватимуть генератори за вікном, то слід придбати протишумові вушні затички. Вони допоможуть зменшити шум, який надходитиме до слухової порожнини.

фото Getty Images

В ідеалі люди, підприємці, які користуються генераторами, мають встановити на них шумозахисні і акустичні екрани, адже таким чином вони зроблять прилад дещо тихішим.

Які можете надати рекомендації щодо безпечного використання генераторів?

Є кілька правил. По-перше, потрібно купувати лише сертифіковані генератори в ліцензійних магазинах, де проведуть детальний інструктаж користування. Також має бути гарантійний термін та відповідні документи. Не варто купувати генератор де-небудь, який, можливо, вже декілька разів ремонтувався, через що може мати несправності у роботі.

Найголовнішим правилом є використання генератора лише на відкритому повітрі і на відстані не менше шести метрів від вікна. Адже якщо у закритому приміщенні включити генератор, то ці всі викиди чадного газу та інших продуктів переробки не будуть виходити з приміщення, тобто людина сама буде створювати для себе смертельне середовище.

Крім того, використання генераторів у закритому просторі небезпечно й з техніки пожежної безпеки, оскільки пальне може призвести до загоряння.

Також для безпечної роботи генератора не можна залишати його під дощем або снігом та не ставити прилад під прямим попаданням сонячних променів. Ці заходи треба проводити для того, аби не було ураження струмом, адже такі випадки також не є виключенням.

Згорівший генератор внаслідок пожежі / фото ДСНС Київщини

Ще одне важливе правило – перш ніж заправити генератор, треба дати йому трохи часу, аби він охолонув, бо паливо, яке залите у гарячий двигун, може спалахнути. Своєю чергою у приміщенні, біля якого працює генератор, бажано встановити детектори чадного газу, щоб впевнитись, що викидів у будівлі, де ви знаходитесь, не накопичується. Важливо також мати поблизу вогнегасник у разі непередбачуваних ситуацій. А найголовніше пам’ятайте – смерть москалям і слава Україні!

Related Posts